Anasayfa / Genel / 2018 – 2019 KYK Bursları Ne Kadar Olacak?

2018 – 2019 KYK Bursları Ne Kadar Olacak?

Öğrencilerin genelinin merak ettiği ve sürekli araştırdığı konulardan birisi olarak dikkat çeken 2018 – 2019 KYK burs ücretleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler vereceğiz. Her sene bu öğrenci burs ücretlerine ufak arttırımlar yapılır ve öğrencilik yaşamı boyunca kişinin başarılı olmak dışında herhangi bir seçeneği düşünmemesi sağlanır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı denetiminde KYK tarafından sunulan bu bursluluk ödenekleri sadece başarılı öğrencilere verilir ve her ne olursa olsun geri ödemesi olmayan bir ödenektir. Kredi gibi değildir. Başarı durumunun düşmesi durumunda sunulan bursluluk ödeneği zaman içerisinde krediye dönüştürülür ve kredi ödemesi yapmak durumunda kalabilirsiniz.

2018 – 2019 Bursluluk Maaşları

Şuan için devlet kanadından bu konu başlığı ile alakalı olarak bize ulaşan net bir bilgi söz konusu değil ancak yine de geçtiğimiz sene verilerini dikkate alarak elimizden gelenin en iyisini yapabiliriz. Düz mantık ile yorum yapmak gerektiğini biliyoruz ve kısaca geçen sene verilerini inceleyecek olursak;

  • Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 18’ini tek başına eğitime ayırıyoruz. Başka bir ifadeyle toplanan her 100 liralık verginin 22 lirasını doğrudan doğruya eğitime harcayacağız” dedi. Bakan Ağbal, yükseköğretim öğrencilerine verilen burs ve kredi tutarını 2018’de 425 liradan 470 liraya çıkardıklarını vurgulamıştı.

2017 yılı verileri bu şekildedir. Genel olarak 2018 öğretim yılı için ise bu ödeneklerin üzerinde 50 – 75 TL dolaylarında bir artış söz konusu olabilir.

ÖDEMELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerinin T.C. vatandaşlık numarasına göre ödemeleri yapıyor. Buna göre;

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 0 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 6’sında ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 2 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 7’sinde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 4 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 8’inde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 6 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 9’unda ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 8 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 10’unda ücretleri alacak.

BURS VE ÖĞRETİM KREDİSİ İÇİN 11.2 MİLYAR KAYNAK

Gelecek yıl 2 milyon öğrencinin faydalanacağı burs ve öğretim kredisi için 11,2 milyar lira kaynak ayırdıklarını anlatan Ağbal, 1 milyon 400 bin öğrencinin faydalandığı taşımalı eğitim ve yemek yardım programına bütçeden 3 milyar 400 milyon lira kaynak sağladıklarını söyledi.

Ağbal, özel okullara giden öğrencilere maddi destek vermeye başladıklarını anımsatarak, bu kapsamda 2018’de 335 bin öğrenciye destek sağlayacaklarını, bunun için 1 milyar 500 milyon lira kaynak ayırdıklarını belirtti.

BURS TUTARI 2018’DE 470 LİRAYA ÇIKARILDI

Yükseköğretime de bütçeden her sene artan ölçüde kaynak koyduklarını anlatan Ağbal, şunları söyledi:

“Artık üniversitesi olmayan ilimiz yok hatta artık bazı büyük ilçelerimize de üniversitelerimizi kurduk. Türkiye’de gerek ilköğretimde gerek ortaöğretimde ve özellikle de yükseköğretimde eğitime girişi önemli ölçede artırdık. Üniversite ve fakülte sayılarıyla kontenjanlarında olağanüstü artışlar yaptık. Bütün bu büyümeyi, geliştirmeyi, hizmete erişimi sağlamak amacıyla bütçeden her sene daha fazla kaynak ayırmaya başladık. Yükseköğretime, merkezi yönetim bütçesinden ayırdığımız kaynak 2002’de 3,6 milyar liraydı, gelecek sene bu rakam 41,7 milyar liraya çıkıyor. Bütçeden yükseköğretime ayırmış olduğumuz kaynağı da neredeyse bütçe içindeki pay olarak 2 kat artırmış olduk, nominal olarak baktığınız zaman da yaklaşık 15 kat artış söz konusu. Bundan sonraki dönemde de yükseköğretime, Ar-Ge’ye, inovasyona bütçeden çok daha fazla kaynak ayırmaya devam edeceğiz.”

Yükseköğretim öğrencilerine verilen burs ve kredi tutarını 2018’de 425 liradan 470 liraya çıkardıklarını vurgulayan Ağbal, 2002’de 188 bin olan yurt kapasitesini, 2017’de artan standartlarla 619 bine çıkardıklarını anlattı.

Son iki yılda 165 bin öğrenci için ilave yurt imkanı verdiklerine dikkati çeken Ağbal, 2018’de açacakları yeni yurtlarla toplam yurt kapasitesinin 711 bini aşmasını hedeflediklerini, bu çerçevede de yurtlar için bütçeden ayırdıkları kaynağı 2017’ye göre yüzde 22,5 artırarak 13,9 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

İlgini Çekebilir

KYK Kredi Borcu Nasıl Hesaplanır?

İnsanlar tarafından ciddi anlamda merak edilen ve araştırılan konulardan birisi olan KYK kredi borcu hesaplama ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir