Anasayfa / Genel / Hem Burs Hem Öğrenim Kredisi Alabilir Miyim?

Hem Burs Hem Öğrenim Kredisi Alabilir Miyim?

KYK burs ödenekleri ile alakalı olarak çok fazla seçenek söz konusu ve bu anlamda merak edilen detaylar da bir o kadar fazla. Öğrencilerin genelinin sorduğu sorulardan birisi olan hem burs hem de öğrenim kredisi alabilir miyim sorusunun yanıtını sizlere bu anlamda en net şekilde vermek istiyoruz.

KYK, öğrencilere özellikle öğrencilik hayatları boyunca sunduğu ödenekler ile birlikte çok ciddi anlamda rahatlık sağlıyor. Burs ödeneklerinin çeşitliliği ya da ödenekler ile alakalı sunulan farklı imkanlar hakkında sizlere en net bilgileri sunacağız.

Aynı Anda İki KYK Kredisi Mümkün Değildir

KYK, bir öğrenciye başarı durumu her ne olursa olsun aynı anda hem bursluluk ödeneği hem de öğrenci kredisi vermez. Bu, hem kuruma maddi anlamda külfet yaratabilir hem de öğrenci için bilinçsiz bir harcama anlamına gelebilir. Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu anlamda katı kurallar uygulamakta ve öğrencilere maksimum olanakları bu şekilde sağlamaktadır.

Her öğrenci, başarı durumuna bakılmaksızın KYK tarafından sadece tek bir ödenek talep edebilir. Eğer ki başarı oranı çok yüksek ise bursluluk, geri ödeneği olmayan bir yardım olduğundan dolayı öğrenciler için en ideal seçenek olarak dikkat çeker.

Eğer ki başarı durumu ortanın biraz daha üstünde ise KYK bu noktada sizlere öğrenci kredisi sağlar. Bu krediyi eğitim süresince alırsınız ve sonrasında ise eğitiminiz bittikten ve iş hayatına atıldıktan sonra devlete tekrar ödemek ile yükümlüsünüz.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir