Anasayfa / Genel / Kaç Dersten Başarısız Olursam KYK Bursum Krediye Döner?

Kaç Dersten Başarısız Olursam KYK Bursum Krediye Döner?

Çokça sorulan sorulardan birisi olarak dikkatleri çeken kaç dersten başarısız olunursa KYK bursu krediye döner sorusunun yanıtını en net şekilde sizlere sunacağız. Başarılı öğrenciler, bildiğimiz gibi başvurmaları durumunda KYK’dan geri ödemesiz bursluluk kazanma şansına sahip olur ve son derece ciddi şekilde aşamalardan geçerek seçilirler.

Zaman içerisinde öğrencilerin eğitim hayatlarındaki başarı durumu, sürekli olarak takip edilir ve zaman içerisinde başarı durumlarına bağlı olarak yeniden değerlendirilirler. KYK, bu anlamda son derece seçici ve dikkatlidir. Dolayısı ile başarı oranınız düştüğü takdirde geri ödemesiz aldığınız bursluluk desteği geri ödemeli krediye dönüşebilir.

KYK Kredisi Bursluluk – Kredi Dönüşüm Durumu

KYK standartlarına göre her ne olursa olsun bursluluk ödeneği için başarının sürekliliği şarttır. Bununla birlikte öğrenci sene içerisinde 3 – 4 dersten başarısız olması durumunda geri ödemesiz almakta olduğu bursluluk desteği, KYK tarafından geri ödemeli krediye çevrilir ve eğitim sürecinin sonunda uygun koşullar ile taksitlendirilerek tahsil edilir.

Başarı durumunuz doğrudan KYK tarafından gözetilmez. Eğitim almış olduğunuz okul, bu anlamda KYK’ya rapor vermek zorundadır. Başarı durumunuzun düşmesi durumunda KYK’ya bir dilekçe iletilir ve sonrasında ise almış olduğunuz geri ödemesiz bursluluk ödeneği zaman içerisinde ücretli hale getirilir ve sizden ilerleyen süreçte yeniden tahsil edilir.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir