Anasayfa / Genel / KYK Bursu Ne Zaman Kesilir?

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir?

KYK bursluluk kredisi ile alakalı olarak süreç sürekli değişiyor. Özellikle öğrencilerin zaman içerisinde kredi kullanımını farklı alanlara yönelik kullanması nedeni ile devlet kanadından yapılan değişiklikler ile birlikte mümkün mertebe süreç kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Nitekim bu değişiklikler, ödeneklerin süreçleri ile alakalı olarak çok çeşitli sorunlara da neden olabilmekte.

KYK burs kredisi ödeneği, normal şartlarda 2016 – 2017 eğitim – öğretim yılı başına kadar 12 ay (1 yıl) boyunca aralıksız yatırılan bir ödenek durumundaydı. Devlet, öğrencilere yaz aylarında dahi ödenekleri cebinde dursun ve herhangi bir sorun yaşanmasın diye bu imkanı sağlıyordu ancak zaman içerisinde gelinen durum, yasal mevzuatta değişikliği beraberinde getirdi.

KYK Bursu Haziran Ayında Kesilmeye Başlandı

Devlet kanadından gelen yaptırım bildirgesi ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı, bursluluk ödenekleri ile alakalı yasal mevzuatı meclis onayından da geçirerek değiştirdi. Artık öğrenciler için sunulan KYK bursluluk kredisi ödenekleri, sadece eğitim sezonu çerçevesinde yatırılıyor. Kısacası ödeneklerin tamamı Haziran ayı itibari ile kesiliyor ve sonrasında herhangi bir ödenek almıyorsunuz.

2016 – 2017 eğitim yılı itibari ile uygulanan bu sistem hala bu şekilde yürürlükte. Dolayısı ile sadece eğitim aldığınız süreç kapsamında bursluluk kredisi ödeneği alabiliyorsunuz. Tatile girilmesi anı itibari ile bursluluk ödeneğiniz kesiliyor. Bu sayede gereksiz harcaların önüne geçmek ile birlikte devlet bütçesi de az da olsa güvence altına alınmış oluyor.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir