Anasayfa / Genel / KYK Bursu Ne Zaman Krediye Döner?

KYK Bursu Ne Zaman Krediye Döner?

Öğrenciler tarafından Google üzerinde sıklık ile araştırılan sorulardan birisi olarak dikkat çeken KYK bursu ne zaman krediye döner sorusunun yanıtını vereceğiz. KYK, zaman içerisinde öğrencilerin kötüye kullanımını engellemek için çeşitli kuralları beraberinde getirdi ve başarı durumunu her anlamda kıstas alarak bu anlamda çok ciddi şekilde fark yarattı diyebiliriz.

KYK bursunun krediye dönüşmesi aslında öğrencilerin tamamen kendileri ile alakalı bir durum. Başarı durumu düşüş gösteren öğrencilerin burslulukları iptal edilebileceği gibi haklarından vazgeçen öğrencilerin de ödenekleri zaman içerisinde krediye dönüştürülebilir. Detaylarına biraz daha derinlemesine inerek fikir edinelim.

Başarı Durumunun Düşmesi

Bu noktada öncelikli kıstas başarı. Öğrencinin bursluluk alırken ki başarısı ile öğrenim hayatı içerisinde ki genel başarısı ciddi bir düşüş yaşıyor ise bursluluk kredisi öğrenim kredisine çevrilir.

Öğrenim kredisine çevrildikten sonra geri ödemeli kredi sahibi olursunuz ve eğitim hayatı sonunda bu ödeneği devlete geri ödemek ile yükümlüsünüz.

Burs ya da Kredi Almaktan Vazgeçen Öğrenciler

Bu ödeneklere hak kazanan ve bundan zaman içerisinde feragat eden öğrenciler için dilekçe yazılması durumunda tüm ödenekleri KYK tarafından en kısa süre içerisinde kesilir. Sonrasında kredili öğrenciler için geri ödeme planı oluşturulma safhasına geçilir.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir