Anasayfa / Genel / KYK İlk 100 Bursu Nedir?

KYK İlk 100 Bursu Nedir?

İnternet üzerinde son derece ciddi bir şekilde araştırılan KYK ilk 100 bursu ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Devlet, zaman içerisinde öğrenci teşviki konusunda çok ciddi adımlar attı ki bursluluk ödenekleri bunlardan birisidir. Gençlik ve Spor Bakanlığı aracılığı ile başarı oranı yüksek öğrencilere bursluluk ödeneği sağlanıyor ve geri ödeme beklenmiyor.

Bursluluk anlamında birçok farklı kıstas ve seçenek olduğunu düşündüğümüz zaman KYK bu anlamda en başarılı öğrenciler için de bir ayrıcalık sağladı. Bu ayrıcalık hakkında sizleri bilgilendirmek ve fikir sahibi olmanızı sağlamak istiyoruz.

KYK İlk 100 Bursu Nedir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı denetiminde KYK tarafından sağlanan bu dönecek. Yükseköğretim kurumlarına yerleşebilmek adına ÖSYM tarafından yapılan seçme sınavlarında genel olarak başarı da ilk 100 içerisinde yer alan öğrencilere verilen ve geri ödeme istenmeyen bursluluk ödeneğidir.

LYS sınavları sonucunda genel itibari ile sayısal-1, sözel-1, sayısal-2, sözel-2, eşit ağırlık-1, eşit ağırlık-2 ve yabancı dil puan türleri baz alınarak kontrol sağlandığında ilk 100 içerisinde yer alan öğrenciler bu ödeneği almaya hak kazanır.

Normal aylık burs tutarının 3 katı kadar ödeneği öğrenim süreniz boyunca her ay alırsınız. Alacağınız bu ödenek, geri ödeme şeklinde devlet tarafından tahsil edilmez. Tamamen öğrenci hibe ödeneğidir.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir