Anasayfa / Genel / KYK Öğrenim Kredisi Ne Zamana Kadar Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Ne Zamana Kadar Alınır?

KYK öğrenim kredisi ile alakalı olarak geçtiğimiz dönemlerde yapılan güncellemeler birçok farklı anlamda belirleyici oldu. Kredi süreçleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olan tüm okuyucularımız için farklı bilgiler edinme zamanı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu anlamda ödenekler ile alakalı olarak yeni bir düzenlemeyi yürürlüğe soktu.

2016 – 2017 eğitim yılından önceki süreçte KYK öğrenim kredisi genellikle 12 ay boyunca yatıyordu. Zaman içerisinde bu durumun devlet maddi kaynakları üzerinde çeşitli sıkıntılar yaratması ve öğrenci kredi kullanımlarının farklı alanlara kayması ile birlikte yasal mevzuat üzerinde değişime gidilerek bu anlamda yeni bir ödenek sistemi üzerinde karar kılındı.

KYK Öğrenim Kredisi Artık Haziran Ayına Kadar

KYK öğrenim kredisi bundan önceki dönemde 12 ay yatarken 2016 – 2017 eğitim yılından itibaren geçerli olacak yeni düzenleme ile birlikte sadece öğrenim süreci kapsamında geçerli olacak. Kısacası eğitime başlangıcınız ve bitiş tarihiniz dikkate alınarak kredileriniz yatacak. Bir eğitim yılı ortalama 8 ay sürdüğünden dolayı bu da 8 aylık bir ödenek demek.

Okula başladığınız an itibari ile KYK kredi ödemelerinizi almaya başlıyorsunuz. Haziran ayı itibari ile ödemeleriniz durduruluyor ve sonrasında herhangi bir ödenek almıyorsunuz. Bu ödenek düzenlemesi ile birlikte devlet kanadında da 4 aylık bir tasarruf söz konusu oluyor. Düzenleme, günümüz müfredatında hala bu şekilde uygulanmaktadır ve değiştirilmesi ile alakalı herhangi bir girişim söz konusu değildir.

İlgini Çekebilir

Ek Kontenjanla Yerleşen Öğrenciler için Burs Başvurusu

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte ek kontenjan öğrencileri için yurt başvurusu hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir